זמני כניסת השבת תמיד מעניינים כל אחד, אם זה בירושלים, תל אביב, וכן, גם בחריש. העיר חריש, החדשה יחסית, משלבת בתוכה אוכלוסיות שונות, בהם גם דתיים רבים, ולכן לזמני כניסת השבת, יש השלכות על רבים מהתושבים. על פי מה נקבעים זמני כניסת השבת בחריש? מה זה בכלל חריש? כל הפרטים ממש כאן.

חריש

חריש היא עיר שנמצאת לא רחוק מחדרה וממחלף עירון, במזרח השרון. ההגדרה שלה היא שהיא חלק ממחוז חיפה, והיא נוסדה בשנת 1982, במסגרת תכנית שבעה כוכבים, הוקמה העיר בסמוך לקיבוץ חריש. שנים לא מעטות נקראה המועצה המקומית "חריש- קציר", אך בשנת 2012 הן הופרדו. בשנים האחרונות האוכלוסייה של העיר מתפתחת בקצב מסחרר עם בניית שכונות חדשות ותכנון תכניות שונות להרחבת העיר.

זמני כניסת ויציאת השבת בחריש

הזמנים נקבעים על פי השקיעה. כאשר, זמן כניסת השבת הוא 30 דקות לפני השקיעה, וזמן היציאה מבוסס על 8.5 מעלות מתחת לאופק. כמובן שזמנים יכולים להשתנות בכל מיקום, אבל כאמור, אלו הזמנים של חריש.

למה צריך לדעת את זמני הכניסה של שבת?

זכרו, זמני כניסת ויציאת השבת חשובים מאוד עבור כלל האוכלוסייה, בכל עיר. אם זה בשביל שומרי השבת, שצריכים לדעת מתי בדיוק עליהם לחדול ממלאכה, ואם זה בשביל שאר התושבים, שיודעים שנכנסה השבת, אפשר לעבור למצב שקט יותר, ויודעים שאין להם כבר אפשרות להתקשר לשכן הדתי שבמקרה סגר את החנייה.

יש הבדל בין זמני הכניסה ברחבי הארץ?

זמני כניסת שבת נקבעים בעיקרון על פי לוח המקום. אבל צריך לדעת, בירושלים למשל, נקבע שמכניסים את השבת מספר דקות לפני כן. זו הסיבה שלא בכל מקום נסמכים על ירושלים, גם אם מדובר במקום שקרוב פיזית לירושלים.  זו גם הסיבה להבדלים הדרמטיים בין שעות הכניסה. ישנם כאלה שהולכים לפי שעון ירושלים וישנם כאלה שהולכים לפי שעון תל אביב.

מה בעצם קורה בכניסת השבת?

בדרך כלל, בשכונות בהם יש אוכלוסייה גדולה של דתיים או חרדים, כמו למשל בחריש, יסעו פחות מכוניות ברחוב. אנשים יודעים שעליהם ללכת לתפילה בבית הכנסת, ולהתכנס לאחר מכן לארוחת שישי. אנשים רבים, שאינם דתיים במיוחד, מדליקים נרות בעת כניסת השבת, ולכן יש חשיבות רבה לפרסום זמני כניסת השבת, בכל מקום ומקום.

לסיכום, זמן כניסת השבת בחריש הוא כ – 30 דקות לפני השקיעה. כאשר מבחינת זה, חריש קרובה יותר לשעה בה מכניסים שבת בירושלים. כמובן ששעה זו אינה מחייבת להפסיק מלאכה באותו הרגע, אך כן מבשרת על כניסת השבת והצורך לשנות את האווירה ולהיכנס לאווירת השבת. לאחר הדלקת נרות, ממתינים מעט לתפילה, סעודת שישי, ומפגשים חברתיים. אנשים רבים, שאינם מחוברים ביום יום לדת או מסורת, רוצים מאוד לדעת את זמן הדלקת נרות השבת בעת כניסתה.